Düz Taban Silolar

Düz Taban Silolar

Silopro; güçlü, amacına uygun ve dayanıklı ticari tip çelik silolar üretir. Çok dayanıklı çelikten üretilmiş çelik saçlarımızın mevcut kalite özelliklerinden bazıları; geniş ondüle aralıkları, yoğun galvanizli çelik silo stiffenerları ve uygun çatı oluklarıdır. Ticari tip çelik silolarımızın çapları; 4.57 metreden 32 metreye kadar değişik ölçülerdedir. Ekstra farklı ölçüler her çapta mevcuttur.

Düz tabanlı silolarda; buğday, mısır, pirinç, soya fasülyesi, arpa, ayçiçeği, kanola gibi ürünler için 100 tondan 15000 ton kapasiteye kadar ürün saklayabilmek mümkündür.

VrpvfftJ

Yan Duvar Sacı

Düz Tabanlı Silolar

Üretmiş olduğumuz galvanizli silo duvar sacları G-115 (350gr/m2) galvaniz kaplama standardında olup, geleneksel G-90 standardında üretilen silo yan duvar saclarına oranla %25 daha ağırdır.

Üretmiş olduğumuz galvanizli silo duvar sacları G-115 (350gr/m2) galvaniz kaplama standardında olup, geleneksel G-90 standardında üretilen silo yan duvar saclarına oranla %25 daha ağırdır. Bu fark sacın kaplama ömrünü arttırdığı gibi aynı zamanda dış etkenlere karşı da aynı oranda koruyuculuk sağlamaktadır.

Silo saclarımız, açılımı 1000mmx2970mm (40"x117") olan düz sacların rollform hattından ondüle (corrugation) formunu alarak çıkmasıyla üretilir. Ondüle arası mesafe 83mm (3.2") olup, derinliği 12mm (0.5") olarak tasarlanmıştır.

Silo saclarımız minimum 900.000kgf/cm2 (63,200 Psi) ile 1.000.000kgf/cm2 (70,260 Psi) aralığında gerilme mukavemetine sahiptir. Bu değerler pazardaki diğer silolara karşı bariz üstünlüğümüzü göstermektedir.

stiffener

Stiffener

Düz Tabanlı Silolar

Silolarımızın dış direkleri (stiffenerları) yüksek dirence sahip özgün tasarımımızdır. Stiffener dizaynlarımız tamamıyla bilgisayar ortamında tasarlanıp hassas bir şekilde dayanım hesapları yapılmıştır.

Silolarımızın dış direkleri (stiffenerları) yüksek dirence sahip özgün tasarımımızdır. Stiffener dizaynlarımız tamamıyla bilgisayar ortamında tasarlanıp hassas bir şekilde dayanım hesapları yapılmıştır. Bu ciddi mühendislik çalışmaları sonucu üretmiş olduğumuz stiffenerlar pazarda bulunan diğer silo stiffenerlarından daha üstün mukavemet ve işlevselliğe sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü’nün (American Iron and Steel Institute (AISI)) “ASTM A653 Grade 50 Steel” standardına göre tasarladığımız stiffenerlarımız minimum 4.570kgf/cm² (65,000 PSI) gerilme dayanımına sahiptir. Bu da pazardaki diğer silo üreticilerine göre ciddi bir üstünlük sağlamamıza neden olmuştur.

Laboratuar testleri sonucunda G-115 (350gr/m2) galvaniz kaplama standardında üretmiş olduğumuz stiffenerlar G-90 standardında üretilmiş olan stiffenerlara göre paslanma ve renk atmalara karşı %25 daha dayanıklıdır. G-90 standardı altında üretilen stiffenerlara göre ise koruyuculuk oranı %60 daha fazladır.

4mm’ye kadar olan stiffenerlarımız G-115 (350gr/m2) galvaniz kaplamalı sacdan imal edilir. 4mm’den 8mm kalınlığa kadar olan stiffenerlarımız ise sıcak daldırma galvanizleme işlemine tabii tutulur. Bu da stiffenera 700-900 gr/m2 galvaniz kaplama miktarı sağlar.

CNC Punch makinelerimizde imal edilen stiffenerlarımızın 2mm’den 8mm kalınlığa kadar hassas bir şekilde delikleri delinir.Daha sonra CNC abkant (bending) makinelerinde büküm işlemleri yapılarak montajı kolay olacak şekilde hazırlanır. Stiffenerlarımız 25mm veya 33mm genişliğinde olup silonun çap ve tonaj değerlerine göre kullanılır.

Stiffenerlarımız dikey olarak silonun dış çevresine monte edilir. Silonun iç çevresine monte edilen silo tiplerine göre üstünlüklerimiz:
- Stiffenerla silo sacı arasında tahıl birikme riskini ortadan kaldırmış olduk. Bu sayede zamanla meydana gelebilecek kimyasal bozulmaları müşterilerimiz yaşamamış oluyor
- Silonun boşaltımı esnasında kolay akışı destekler
- Silonun dış gövdesini desteklediği için gerilmeye karşı dayanımı daha yüksek oluyor

Stiffenerın yanı sıra, silo gövdesinin dışına monte edilecek şekilde tasarlamış olduğumuz rüzgar ringleri de, silo boşaltımı esnasında ve boşalmış durumda olan silolarımıza ekstra dayanım ve kararlılık sağlar.

bolt

Civatalar

Düz Taban Silolar

8,8 kalitede, çok dayanıklı decromat 500 zırhlı civatalar ; siloların dayanıklılığını artırmak için sacları birleştirmede kullanılır.

Hava ve su geçirmezliğini sağlamak için silo gövde saclarında ve tavan koni başlığı bağlantı noktalarında özel izolasyon uygulanır.

splice11

Kenet

Düz Tabanlı Silolar

Güçlü bağlantı özelliği olan ve geniş kesit alanına sahip kenetler, silo stiffenerlarını birbirine bağlamak için kullanılır. Kenet kalınlıkları tasarıma göre 4 mm'den 8 mm'ye kadar değişiklik gösterir.

lader

İç-dış Merdiven

Düz Tabanlı Silolar

SILOPRO merdiven ve platform sistemleri tamamen galvaniz saclardan modüler olacak şekilde üretilmiştir. Şerit saclara CNC Punch makinası ile delinen delikler kolayca cıvata ile montaj yapılabilmesine olanak sağlar.

Both external and internal ladders can be assembled to the existing holes by using connection fittings . The standart silo external ladder safety cage system enables people to reach the roof safely.

An eave platform can be installed below the manhole for your convenience when entering the bin or inspecting the roof.

Silo dış merdiveni tabandan çatıya kadar olan bölüme monte edilir. Çatıya ulaşım ve manhole kapağından gözetleme amacıyla yerleştirilen dinlenme platformu silodaki standart ekipmanlarımızdandır.

Hem dış ve hemde iç merdiven silo duvarına mevcut delikler kullanılarak bağlantı elemanları ile monte edilir. Silo dış merdiveni boyunca standart olarak yerleştirilen güvenlik kafesi sistemi kişinin güvenle çatıya ulaşmasına olanak sağlar.

rest

Dinlenme Platformu

Düz Tabanlı Silolar

Merdiven ve platformları galvanizli saclarla tamamen modüler olarak üretilir. Delikler; vidalama işlemlerini kolaylaştırmak için en son teknoloji delme (punch) makinalarında delinir. Dış ve iç merdivenler; mevcut deliklere, bağlantı elemanları kullanılarak birleştirilebilir.

Standart silo dış merdiven güvenlik sistemi insanların çatıya güvenli bir biçimde ulaşmalarını sağlamaktadır. Dinlenme platformu çatıya kolay ulaşım veya silo içine girerken güvenliğiniz için çatı giriş kapağının altına yerleştirilmiştir.

roof

Çatı

Düz Tabanlı Silolar

Silo çatısının 30 derece eğimle tasarlamamızın amacı, silo içersindeki nemin kolayca dışarı çıkmasını sağlamaktır. Ayrıca havalandırma fanlarının çalışması esnasında çatıya ulaşan havanın da dış ortama çıkışı kolaylaştırılmış olur.

Silo çatıları azami tepe yükü (peak load) 15.000lb. den 30.000lb. ye kadar dayanımlı olacak şekilde üretmektedir. Tasarım esnasında standart bir şekilde kar yükünde 40lb/ft ve rüzgar yüküde 90mph değerlerini dikkate almaktayız.

3.65 mt çapından 12.80 mt çapına kadar olan silolarımız tek kademe destekli çatı yapısındadır. Bu çatı tipi 907kg (2000lb.)’a kadar yükü taşımaya uygun çatı yapısı olup, 78 kg/m2 (16 psf) değerinde canlı yüklere karşı mukavemetlidir.

14.63 m ve daha üzeri olan silo çaplarında ise CNC abkant bükümlü çift kademeli kiriş yapısına sahiptir. Bu çatı tipi 4,536 kg (10,000lb.)’a kadar yükü taşımaya uygun çatı yapısı olup, 122 kg/m2 (25 psf) değerinde canlı yüklere karşı mukavemetlidir.

Silopro mühendisleri müşterilerimize özel olarak kar yükü fazla olan bölgelere göre özel çatı tasarımı ve imalatı da yapmaktadır.

wind

Rüzgar Ringi

Düz Taban Silolar

Silo gövdesine monte edilen ring, silonun dolum ve boşaltım esnasında kararlı yapısını muhafaza etmesini sağlar.

Silo boşaltımı esnasında yan duvarlara uygulanan basınç ve gerilmelere bu ringler sayesinde karşı koymaktadır. Bu da silonuzun uzun yıllar güvenle kullanmanızı sağlar.
Silo gövdesinde yan saclara monte edildiği gibi çatı konstrüksiyonunu kuvvetlendirmek amacıyla çatıda da kullanılmaktadır.

Bu ringler; kullanılacak silonun çapına, sismik bölgesine ve yan boşaltma kanallarının varlığına göre silo gövdesine monte edilmektedir.

fans

Havalandırma Fanları

Düz Tabanlı Silolar

Havalandırma fanları ihtiyaçlarınızı karşılamaları için dikkatle hazırlamıştır. Bu fanlar silo modellerine optimum uyumluluk gösteren motorlarla çok verimli ve özel tasarlanmış ürünlerdir.

Silo içerisindeki hububatın havalandırılması ancak uygun havalandırma ekipmanıyla mümkün olabilir. Silopro havalandırma ekipmanları ile doğal havalandırma sağlanarak hububatın ömrü uzatılır. Havalandırma sistemleri hububat hasar yüzdesini,nem oranını ve içerisindeki böcek zararını azaltmak için tasarlanmıştır.

floors

Silo Taban ve Havalandırma Izgaraları

Düz Taban Silolar

Havalandırma ızgaraları silo tabanındaki havalandırma kanallarının üzerinde kullanılır.
Izgaraların yapısı ve alt destekleri sayesinde binlerce ton hububat güvenli bir şekilde havalandırılır.

Izgara üzerindeki deliklerin yapısı sayesinde fanlardan gelen hava hububatın içine kolayca geçerek havalandırma sağlanır . Silo içerisinde saklanması istenen hububatın cinsine göre ızgara deliklerinin çapları belirlenir bu sayede, hububatın havalandırma kanallarına düşmesi engellenir.

Havalandırma ızgaralarını tamamen galvanizli saclardan üretilir, böylelikle hububat uzun yıllar güvenle saklanır.

augers

Tüp Helozonlar

Düz Taban Silolar

Boşaltma tüp helozonları silo içerisinde depolanan hububatın güvenli bir şekilde boşaltılmasını sağlamaktadır. Silo kapasitesine göre değişen çaplarda üretilen boşaltma tüp helezonları güçlü yapısıyla uzun yıllar yüksek verimle hizmet eder.

exhauts fan

Egzos Fanları & Bacalar

Düz Taban Silolar

Çatı egzos fanları hububat bozulmasını verimli bir havalandırma sağlayarak önler. Bu yüksek kapasiteli fanlar bir süpürge fonksiyonu görerek hububatınızın üzerindeki tozlanmayı ortadan kaldırır.

Silo havalandırmanın en ideal şekli; havalandırma fanları açıkken egzos fanlarınında sürekli açık tutulmasıdır. Böylece hububat tamamen havalandırılırken nemli hava da silo dışına kolaylıkla atılır.

B9W8NkRd

Bacalar

Düz Taban Silolar

Silolarda bulunan havalandırma bacaları çatı üstüne monte edilecek şekilde imal edilmektedir.Tamamen civatalı imal edilen havalandırma bacaları çatıya da civatalarla monte edilir.

Montaj esnasında kullanılan sızdırmazlık elemanları, havalandırma bacasının çatıya monte edilen bölgelerinden yağmur sularını %100 oranında korumaktadır.Havalandırma bacaları, silo içerisindeki ısınan sıcak havayı dışarıya taşımak ve bu işlemi yaparken silonun içine, dışarıdan herhangi bir nesnenin girmesini önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Fanların ürettiği hava, ürünün içerisinden geçtikten sonra çatıda bulunan havalandırma bacalarından çıkar.Siloda kullanılması gereken havalandırma bacalarının sayısı, silo tipine ve depolanacak ürün cinsine göre farklılık göstermektedir.